Büyükelçinin Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi olarak, 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle komşu ülke Yunanistan’da göreve başlamış olmaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyorum.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin karşılıklı yarar ve işbirliği temelinde daha da ilerletilmesi, esasen her iki ülkenin ortak hedefidir. İki ülke arasındaki üst düzey temasların ve teknik düzeydeki çeşitli görüşmelerin yoğunluğu da ilişkilerin ilerletilmesi yönündeki ortak siyasi iradenin açık kanıtını teşkil etmektedir. Görev sürem boyunca bu irade doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yunanistan’la ticaret hacmimiz, 2016 yılından bu yana istikrarlı bir yükseliş çizgisi izlemektedir. Ticaret rakamlarının karşılıklı fayda temelinde daha da ileriye taşınmasına yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Ayrıca, karşılıklı yatırımların artırılmasını desteklemeye de devam edeceğiz.

İki ülke arasındaki ilişkilerin en görünür yansımalarını, hiç şüphesiz beşeri temaslar teşkil etmektedir. Giderek birbirini daha iyi tanımakta olan her iki ülke vatandaşları, karşılıklı ziyaretlere ve birbirlerinin dillerini öğrenmeye daha fazla ilgi duymaktadır. Türkiye ve Yunanistan’ıngerek ikili gerek ortak bir destinasyon olarak turizm alanındaki verimli işbirliğinden her iki ülkenin çıkarına olacak şekilde birçok faydanın sağlanacağı düşüncesindeyiz.

İkili ilişkilerin ileriye taşınmasında Yunanistan’daki soydaşlarımız ile ülkemizdeki Rum Azınlığı birer köprü olarak görmek arzusundayız. Yaşadıkları topluma ve ülkeye çeşitli katkılarda bulunduklarını memnuniyetle gözlemlediğimiz soydaşlarımızın, bu yöndeki çabalarını sürdürmelerini, eğitime öncelik vermek suretiyle toplumun her katmanında hakettikleri yerleri almalarını istiyoruz. Hem Türkiye’nin hem Yunanistan’ın kendi azınlıklarının koşullarının daha da iyileştirilmesi yönünde hareket etmelerinin en doğru yol olduğuna inanıyoruz.

Yunanistan’daki yurttaşlarımızın önemli ve değerli bir unsurunu teşkil eden İstanbullu Rum vatandaşlarımızın ihtiyaç ve sorunlarına cevap verebilmeye yönelik çalışmaların sürdürülmesine de önem atfediyoruz.

Ülkemizin Yunanistan'da Atina-Pire, Gümülcine, Rodos ve Selanik’te olmak üzere dört Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Başkonsolosluklarımız, gerek vatandaşlarımıza sundukları hizmetler gerek ikili ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarıyla Yunanistan’daki mesaimize önemli katkılarda bulunmaktadır.

Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini Twitter (https://twitter.com/TC_Atina) ve Facebook (https://www.facebook.com/AtinaBuyukelciligi/)üzerinden izleyebilir, duyurularımızı yine buradan görebilirsiniz. Ayrıca bize +30 210 726 30 00 telefon numarasından veya embassy.athens@mfa.gov.tr e-posta adresi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Şahsım ve Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarım adına selam ve sevgilerimi sunuyor, sizlere yardımcı olmak için burada olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Saygılarımla

Burak Özügergin

Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

1.1.2019 Yılbaşı
6.1.2019 HZ. İsa'nın Vaftizi Yortusu(Dini Gün)
11.3.2019 Temiz Pazartesi(Dini Gün)
25.3.2019 Ulusal Bağımsızlık Günü(Milli Gün)
26.4.2019 Büyük Cuma(Dini Gün)
27.4.2019 Paskalya'nın İkinci Günü
28.4.2019 Paskalya
29.4.2019 Easter Monday
1.5.2019 İşçi Bayramı
17.6.2019 Paskalyanın 50. Günü
15.8.2019 Meryem Ana Günü(Dini Gün)
28.10.2019 II. Dünya Savaşı Ulusal Yıldönümü
25.12.2019 26.12.2019 NOEL
26.12.2019 Noel ertesi