Türkiye Cumhuriyeti

Atina Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Osmanlı Devleti'nin Atina Büyükelçiliği 1840 yılında açılmıştır.

 

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşımız nedeniyle Yunanistan ile diplomatik ilişkilerimiz 1 Temmuz 1917- 11 Ocak 1924 tarihleri arasında kesintiye uğramıştır.

 
Kostaki Musurus Paşa
Büyükelçi
01.05.1840-12.10.1848
Osman Efendi
Büyükelçi
01.01.1848-
Kabuli Paşa
Büyükelçi
01.01.1852-
Neş'et Bey
Büyükelçi
01.01.1853-
Rıza Paşa
Büyükelçi
01.01.1855-
Halil Şerif Paşa
Büyükelçi
01.01.1856-
Yanko Fotiadis Paşa
Büyükelçi
01.01.1860-
Ziya Paşa
Büyükelçi
01.01.1861-
Mahmud Esad Paşa
Büyükelçi
01.01.1872-
Yanko Fotiadis Paşa
Büyükelçi
01.01.1874-
Tevfik Paşa
Büyükelçi
01.01.1879-
Feridun Bey
Büyükelçi
01.01.1885-
Agah Efendi
Büyükelçi
01.01.1885-
Rıza Bey
Büyükelçi
01.01.1887-
Mahmud Nedim Bey
Büyükelçi
01.01.1889-
Ali Galip Bey
Büyükelçi
01.01.1890-
Gadaban Efendi
Büyükelçi
01.01.1891-
Gadaban Efendi
Büyükelçi
01.01.1892-
Şakir Paşa
Büyükelçi
01.01.1893-
Mehmed Âsım Bey
Büyükelçi
01.01.1895-
Mehmet Rıfat Paşa
Büyükelçi
01.01.1897-
Nabi Bey
Büyükelçi
01.01.1908-
Ahmed Muhtar Bey (Mollaoğlu)
Büyükelçi
30.01.1911-30.01.1913
Galip Kemali Bey (Söylemezoğlu)
Büyükelçi
01.11.1913-11.01.1919
Nebil Batı
Maslahatgüzar
11.01.1924-31.08.1924
Esad Cemal
Maslahatgüzar
08.09.1924-31.01.1925
Cevad Ezine
Büyükelçi
01.04.1925-26.01.1929
Zeki Nebil Bey
Büyükelçi
27.01.1929-27.06.1929
Mehmet Enis Akaygen
Elçi
28.06.1929-10.07.1934
Ruşen Eşref Ünaydın
Büyükelçi
16.11.1934-28.07.1939
Mehmet Enis Akaygen
Elçi
01.11.1939-13.11.1945
Ruşen Eşref Ünaydın
Büyükelçi
21.12.1945-09.09.1952
Cemel Hüsnü Taray
Büyükelçi
27.09.1952-30.09.1954
Settar İksel
Büyükelçi
30.09.1954-18.04.1957
Nureddin Vergin
Büyükelçi
31.05.1957-30.03.1960
Şerif Adnan Kural
Büyükelçi
30.03.1960-11.07.1962
Nedim Veysel İlkin
Büyükelçi
11.08.1962-08.02.1965
Mustafa Borovalı
Büyükelçi
18.02.1965-08.03.1965
Turan Tulay
Büyükelçi
17.03.1965-09.06.1968
H. Turgut Tülümen
Büyükelçi
10.06.1968-
İlter Türkmen
Büyükelçi
24.07.1968-10.10.1972
Kamuran Gürün
Büyükelçi
17.11.1972-21.06.1976
Necdet Tezel
Büyükelçi
20.09.1976-08.11.1980
H. Fahir Alaçam
Büyükelçi
17.11.1980-13.04.1984
Nazmi Akıman
Büyükelçi
27.04.1984-19.12.1988
Gündüz Aktan
Büyükelçi
19.12.1988-27.07.1991
Hüseyin E. Çelem
Büyükelçi
31.07.1991-18.08.1995
Ümit Pamir
Büyükelçi
31.08.1995-14.11.1997
Ali Tuygan
Büyükelçi
27.11.1997-17.11.2001
M. Yiğit Alpogan
Büyükelçi
29.11.2001-26.09.2004
Tahsin Burcuoğlu
Büyükelçi
22.11.2004-31.10.2007
A. Oğuz Çelikkol
Büyükelçi
01.03.2008-05.10.2009
Hasan Gögüş
Büyükelçi
20.10.2009-04.12.2011
Kerim Uras
Büyükelçi
08.12.2011-14.10.2016
Yaşar Halit Çevik
Büyükelçi
15.10.2016-