Büyükelçi Kerim Uras'ın “Eleftherotipia” gazetesinde 20 Ocak 2013 tarihinde yayımlanan mülakatı

Kerim Uras 20.01.2013
“Eleftherotipia” gazetesinde 20 Ocak 2013 tarihinde “'Business' Konusunda Coşkulu, MEB Konusunda 'Türk'” başlığı ve Adam Yannikos imzasıyla yayımlanan mülakatımın çevirisi aşağıda sunulmuştur. Mülakat birinci sayfadan duyurulmuş, 16. sayfadan tam sayfa olarak verilmiştir.

“ Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras gazetemize verdiği mülakatta, Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgenin (MEB) tek taraflı ilanına karşı olduğunu ifade ederek, sorunların yatırımlarla çözülebileceğini vurgulamıştır. Ege'de Türk-Yunan "Regata"sı önermiş ve Türkiye'yi Avrupa'nın Çin'i olarak nitelendirmiştir.

Yannikos: İkili ilişkiler temelinde, Türk ekonomisinin beklentileri nelerdir?
Uras: Yunanistan önemli bir komşumuzdur. Aramızdaki ticaretin hacmi 3,23 milyar Avro’dur. Geçtiğimiz yıla kadar, ticaret dengesi Türkiye’nin lehineydi, ancak 2012'de Yunanistan lehine dönmüştür. Bu durum esasen bizleri memnun etmektedir. Eskiden olsa endişelenirdik. Ancak Yunanistan’da yaşanan zorlukları anlıyoruz. Ticaret dengesinin Yunanistan’ın lehine olmasını, zor dönemde Yunan ekonomisine olumlu bir katkı olarak görüyoruz.

Yannikos: İki ülke arasında gelişmekte olan ekonomik ilişkileri nasıl görüyorsunuz?
Uras: Ticaretten çok, yatırım alanında beklentiler fazladır. Türkiye'de bugün 5,5-6 milyar Dolar civarında Yunan yatırımı vardır. Bunun büyük bir bölümü Finansbank'la ilgidir. Ancak madalyonun diğer yüzene baktığımızda, Yunanistan'daki Türk yatırımlarının çok sınırlı olduğunu görüyoruz.

Yannikos: Bunun neden kaynaklandığını düşünüyorsunuz?
Uras: Bu güne kadar Yunan pazarı işletmelerimiz açısından pek umut verici olmamıştır. Ekonomik ortamın değişmesiyle Yunanistan'da daha iyi karşılanıyoruz. Artık Yunanistan'daki yatırımlara, kalkınmanın esas alanı olarak bakmamız gerekiyor.

Yannikos: Yatırım hareketleri çerçevesinde, Doğuş Holding tarafından kısa bir süre önce satın alınan Yunan marinaları bu duruma dahil midir?
Uras: Böyle yatırımları gördüğümüz için seviniyoruz. İşin ilginç yanı, bildiğim kadarıyla, Yunan turizminin geliştirilmesine yönelik projeler yapmakla da ilgilendikleridir. Bana, ESPN gibi dünya çapındaki televizyon ağında yayımlanacak bir regata düzenlemeyi planladıklarını söylediler.

Yannikos: Bu konuda Yunan Hükümeti’yle konuşulup konuşulmadığını biliyor musunuz?
Uras: Belki. Bilmiyorum ancak bu bizim konuştuğumuz bir şey. Regata, Yunanistan'daki marinaların birinden başlayacak, Ege'yi geçip Türkiye'de son bulmasının ardından Yunan Turizm Bakanı kupayı verecek.

Yannikos: Yunan Bakan bunu biliyor mu?
Uras: Hayır, proje daha ilk aşamasında. Önümüzdeki yaz için bunu hazır edebilir miyiz bilemiyorum. Ancak Türk yatırımları ortaya çıktığında tepkiler olduğu için bunu size söylüyorum. “Türkler her şeyi satın alıyorlar”, “Türkler geliyor”. Eski görüşlülük, yanlış anlaşılma, önyargılardır.


Yannikos: Yunan ekonomisinde bu tür yatırımları tehlikeye sokacak kötü bir gelişme olmasından korkmuyor musunuz?
Uras: Zorluklar hakkında bilgi sahibiyiz, ancak Yunan ekonomisine güvenimiz tamdır. Durumun dengelenmesine yönelik çok iyi bir çalışmanın yapıldığını değerlendiriyoruz. Geleceğiniz parlak ve buna yatırım yapmaya değer. Ayrıca Türk yatırımcının kötü şartlar nedeniyle cesaretinin kırılmadığını belirtmekte yarar var.

Yannikos: Kıta sahanlığı ve MEB'le ilgili olarak iki ülke arasında var olan gerginlik işleri etkilemiyor mu?
Uras: Belirli konularda sorunlarımız var. Ancak bu sorunları ele alacak ve barışçıl şekilde çözecek sorumlu yönetimlere sahip iki ülkeyiz. O zamana kadar, bir gün içinde çözemezsek, ekonomilerimizi desteklemek yönünde elimizden geleni yapalım. Bizler de bunu yapıyoruz.

Yannikos: Basında Yunan Hükümetinin, Yunan MEB'ine ilişkin koordinatları BM'ye sunmaya kararlı olduğu yönünde haberler çıktı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Uras: Doğal olarak, bu doğru yönde atılmış olacak bir adım değildir. Bunu teşvik etmiyor ve böyle adımların tek taraflı girişimlerle değil karşılıklı uzlaşma içinde atılması gerektiğine inanıyoruz. Bu bizim yaklaşımımızdır. Uluslararası hukuk da bu yöndedir.

Yannikos: Yunanistan sizin söylediğiniz bu tek taraflı adımı atarsa, Türkiye yatırımlarını geri mi çekecektir?
Uras: Sonuç çıkarmak istemiyorum, çünkü bu yatırımların birçoğu hayata geçmemiştir. Olaya iyi yönünden bakalım, çünkü 700.000 Yunanlı Türkiye'yi ve 500.000 Türk Yunanistan'ı ziyaret etmektedir. Ege'de turizm bakımından büyük bir hareketlilik hakimdir.

Yannikos: Yunan çiftçilere ve işadamlarına Ziraat Bankasının kredi sağlamasına yönelik teklifle ilgili olarak, verilecek kredilerin azınlığa gideceğine dair yorumlar yapıldı.
Uras: Tam aksine. Ziraat Bankası, iyi bir projesi olan herkese yardım etmek istiyor. Azınlıktan çok Yunanlı işadamlarına kredi veriyorlar. Bunu da bu şekilde korumak istiyorlar. Başka teşvikler yok. AB'de üretim yapmakla, Türkiye'de karşılaştığımız bazı ihracat kısıtlamalarından muaf oluyorsunuz.

Yannikos: Türkiye Ege'deki enerji projelerine ortak katılım ister miydi?
Uras: Bildiğiniz üzere Türkiye enerji açısından dışa bağımlı bir ülkedir. Enerji ithal ediyor ve bu nedenle yoğun araştırma faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Türkiye enerji kaynaklarıyla çevrilidir, ancak kendimize ait bir kaynağımız yoktur. Henüz yoktur.

Yannikos: Enerji alanında Kıbrıs'ın çabaları ortada olduğuna göre Türk-Yunan işbirliği zor değil mi?
Uras: Bunlar Doğu Akdeniz bölgesi için yeni gerçeklerdir. Kıbrıs sorununun en kısa süre içinde sona ermesini istiyoruz. Çözülmediği güne kadar, tek taraflı girişimler yardımcı olmayacaktır. Türkiye ve Kıbrıslı Türkler çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri alacaklarını söylediler ve bunun da olacağına eminim.

Yannikos: Bunlar ekonomik önlemler mi? Siyasi önlemler mi?
Uras: Daha fazla tahminde bulunmam, ama madem ki ilerlediniz ve doğalgaz buldunuz bunu da olumlu bir şekilde kullanın diyoruz. Bu nedenle Kıbrıs Türk yönetimi Kıbrıs Rum yönetimine, elde edilecek gelirle ortaklaşa çözümün finanse edilmesi yönünde bir teklifte bulunmuştur.

Yannikos: Sondajlara katılan şirketler bu ortak yararlanma konusunu kabul eder mi?
Uras: Onlar kendi gündemleri olan ve mümkün olduğunca daha çok para kazanmak isteyen şirketlerdir. Yapılan anlaşmaları bilmiyoruz.Ancak basında çıkan haberlerde, talep ettikleri ücretin sundukları hizmete göre çok fazla olduğu anlaşılıyor.

Yannikos: Kıbrıs ekonomisinin içinde bulunduğu durum nedeniyle Türkiye müzakerelerde kendini daha güçlü hissediyor mu?
Uras: Durumun müzakereleri nasıl etkileyeceğini bilmiyorum. Ancak zorlukların çözümü olumlu bir şekilde etkileyeceğine inanıyorum.

Yannikos: Yatırımlarınızda Yunanlıları ortak olarak değerlendiriyor musunuz?
Uras: Kıbrıs müzakere sürecinde yer aldığım için müzakerelerin detaylarını biliyorum ve kesinlikle çok kısa bir zaman zarfında bir çözüm bulunması mümkündür. Ancak bu, siyasi irade gerektirmektedir.

Yannikos: Siyasi irade kimde yok?
Uras: Kimseyi suçlamıyorum, ancak Hristofyas yönetimi biraz hayal kırıklığıydı.

Yannikos: Yeni bir yönetimin bu konuları daha iyi bir şekilde ilerletilebileceğini mi değerlendiriyorsunuz?
Uras: Kim gelirse gelsin, kararlarına saygı duymalıyız. Hemen iş yapamaya başlayabileceğimizi umuyorum. Bilek güreşi yapmıyoruz. Vatandaşların (Mülakatta Kıbrıslı Rum seçmenlerin ifadesi kullanılmıştır) rızasını, çözümün getirisini anlamalarını arzuluyoruz.

Yannikos: Türkiye'deki durum bu şekilde düşüncelere müsaade ediyor mu?
Uras: Hızla gelişen bir ülkeyiz. 2023 hedefli "bullet train" gibi büyük altyapı projeleri geliştirilmektedir.

Yannikos: Kendinizi BRICS'in bir parçası olarak değerlendiriyor musunuz?
Uras: Avrupa'nın Çin'iyiz.

Yannikos: Ekonomi olarak mı yoksa toplumsal olarak mı?
Uras: Hayır, hayır. Sadece hızla kalkınıyoruz.”

Atatürk

Monday - Friday

09:00 - 18:00

1/1/2021 New Year's Day
1/6/2021 Epiphany
3/15/2021 Ash Monday (movable feast)
3/25/2021 National Independence Day
4/30/2021 Good Friday
5/1/2021 Labour Day
5/1/2021 Holy Saturday
5/2/2021 Easter Sunday
5/3/2021 Easter Monday
6/21/2021 Whit Monday
8/15/2021 The Assumption of Virgin Mary
10/28/2021 National Day WWII
12/25/2021 12/26/2021 Christmas
12/26/2021 Boxing Day