İKİ ÜLKE ARASINDA İLİŞKİLER, 18.4.2018

İKİ ÜLKE ARASINDA İLİŞKİLER

TÜRKİYE – YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ

a. Siyasi İlişkiler

Türk-Yunan ilişkileri 1999 yılı itibariyle işbirliği ve diyaloğa dayalı yeni bir döneme girmiştir. Bu çerçevede, iki ülke arasındaki sorunların diyalog yoluyla ele alınması amacıyla siyasi istişareler, istikşafi temaslar, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) gibi çeşitli mekanizmalar geliştirilmiş ve son yıllarda üst düzey ziyaretler artış göstermiştir. Bu doğrultuda, Türkiye, bir yandan, sorunların diyalog yoluyla çözümlemesi için çaba göstermeye devam ederken, diğer yandan, ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesini hedeflemekte ve her iki ülkenin yararına somut projelerin hayata geçirilmesini desteklemektedir.

YDİK toplantıları, her iki ülke Başbakanları başkanlığında ve Dışişleri Bakanları koordinasyonunda, sırasıyla ülkemizde ve Yunanistan’da düzenlenmektedir. YDİK toplantılarının birincisi 14-15 Mayıs 2010 tarihlerinde Atina’da, ikincisi 4 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da, üçüncüsü 6 Aralık 2014 tarihinde tekrar Atina’da ve dördüncüsü 8 Mart 2016 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

YDİK sürecinde bugüne kadar toplam 54 belge imzalanmıştır. YDİK Toplantıları çerçevesinde ayrıca İş Forumu gerçekleştirilmektedir.Son dönemde iki ülke arasında üst düzey ziyaretler artmıştır. 2017 yılının yalnızca ikinci yarısında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı düzeyinde ziyaretler olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Atina ve Gümülcine’yi kapsayan bir program çerçevesinde Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret, iki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde 1952 yılından beri yapılan ilk resmi ziyareti teşkil etmiştir.

Sayın Başbakanımız ve Sayın Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu da, sırasıyla 19 Haziran 2017 ve 2-3 Kasım 2017 tarihlerinde Yunanistan’ı (Atina ve Gümülcine) ziyaret etmiştir. İki ülke arasında çeşitli alanlarda Bakan seviyesinde de ziyaretler gerçekleştirilmekte olup, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, 23-24 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında Müsteşar/Genel Sekreter düzeyinde düzenli siyasi istişareler gerçekleştirilmekte olup, son siyasi istişareler 12 Ocak 2018’de Ankara’da yapılmıştır.

Ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde birbiriyle bağlantılı ve ülkemizin temel hak ve çıkarlarını doğrudan etkileyen bir dizi sorun bulunmaktadır. Ege sorunları ile ilgili daha kapsamlı bilgiye Ana Sayfa > Dış Politika > Temel Dış Politika Konuları > Ege Denizi

bölümünden ulaşılabilmektedir.

b. Ticari ve Ekonomik İlişkilerYunanistan’la ilişkilerimizde diyalog ve işbirliği sürecinin en somut yansımaları ticaret, ekonomi, ulaştırma ve turizm alanlarında gözlenmektedir. 2014 yılında Yunanistan ile ticaret hacmimiz 5,6 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup, bu rakam, YDİK mekanizmasının kurulduğu 2010 yılı ticaret rakamlarının yaklaşık iki katına tekabül etmektedir. 2015 ve 2016 yıllarında, ikili ticaret hacminde bir düşüş meydana gelmiş olmakla birlikte, 2017 yılında ticaret hacmi tekrar yükselişe (3,5 milyar Dolar) geçmiştir.

Yunanistan’ın ülkemizdeki doğrudan yatırımlarının toplam değeri 6,8 milyar Dolar,ülkemizin Yunanistan'daki yatırımları ise diğer Avrupa ülkeleri üzerinden yapılan yatırımlarla birlikte yaklaşık 500 milyon Dolar düzeyindedir. İşadamlarımızın son dönemde yat limanı ve liman işletmesi gibi alanlar başta gelmek üzere, Yunanistan’da açılan ihaleler ve özelleştirme programları ile Yunan şirketlerle ortaklıklar ihdas etmeye ilgi gösterdikleri görülmektedir. Ayrıca, T.C. Ziraat Bankası, Atina, Gümülcine ve İskeçe’de bulunan birer şubesiyle, 2009 yılından bu yana Yunanistan’daki bankacılık faaliyetlerini sürdürmektedir.

İki ülkenin öncelikli olarak geliştirmeye önem atfettiği işbirliği alanlarından bir diğeri ise, ulaştırmadır. Halihazırda, THY başta olmak üzere, ülkemizdeki havayollarının iki ülke arasında farklı güzergahlarda gerçekleştirdikleri haftalık toplam sefer sayısı 44’tür. Havayolu taşımacılığının yanısıra İzmir ve Selanik arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapacak gemi seferlerinin başlatılması, İstanbul-Selanik hızlı tren hattının kurulması ve İpsala-Kipi sınır kapısında ikinci bir karayolu köprüsü inşasına yönelik somut ortak projelerin hayata geçirilmesiyle denizyolu, demiryolu ve karayolu taşımacılığının da geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Sözkonusu projelerin hayata geçirilmesiyle, son yıllarda olumlu bir seyir içinde olan karşılıklı turist sayılarının daha da artacağına inanılmaktadır. 2017 yılında ülkemizden yaklaşık 921 bin turist Yunanistan’ı, Yunanistan’dan ise 595 bin civarında turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

2012 yılından bu yana, Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Rodos (Rhodes), İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo) ve Sömbeki (Simi) Adaları’na seyahat eden vatandaşlarımıza kolaylaştırılmış vize prosedürü uygulanmaktadır. Sözkonusu vize uygulaması da, turist sayılarının artmasına katkı sağlamaktadır.

c. Kültür ve Eğitim Alanlarındaki İlişkiler

Yunanistan’la kültürel işbirliğimizin en önemli unsuru Yunanistan’daki ve ülkemizdeki ortak kültürel mirasın varlığıdır. Yunanistan’daki taşınmaz nitelikte Osmanlı kültür mirasını oluşturan eserler, büyük çoğunlukla, zamanın tahribatına terk edilmiş veya onarım adı altında özgün karakterini kaybedecek hale getirilmiştir. Sözkonusu eserler zaman zaman kimliği belirlenemeyen şahısların saldırılarına da maruz kalmaktadır.

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 4 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ikinci toplantısında da tarihi eserlerin restorasyonu ve korunması konuları ele alınmıştır. Anılan toplantıda, UNESCO kültürel mirası listesinde yer alan eserlerle ilgili olarak “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı ile Yunanistan Cumhuriyeti Eğitim ve Din İşleri, Kültür ve Spor Bakan Vekili Arasında UNESCO Dünya Mirası Sözleşmesi Bağlamında Kültürel Mirasın Belirlenmesi, Korunması ve Muhafaza Edilmesi Alanında İşbirliği Niyet Beyanı” imzalanmıştır.

Kültürel alanda iki ülke ilişkileri bakımından dikkat çeken bir diğer gelişme, birçok Türk televizyon dizisinin Yunan televizyonlarında yayımlanmakta olması ve yüksek bir izleme oranına sahip olmalarıdır.

Öte yandan, 16 Ağustos 2013 tarihinde restorasyonunun tamamlanmasının ardından yeniden ziyarete açılan Selanik’teki Atatürk Evi’ni ziyaret eden kişi sayısının her yıl daha da arttığı görülmektedir. 2017 yılında 123.439 kişinin ziyaret ettiği Atatürk Evi’ni, 2013 Ağustos ayından 2017 yılı sonuna kadar ziyaret eden kişilerin toplam sayısı ise yaklaşık 459.000 olmuştur.

Ülkemiz ve Yunanistan yerel yönetimleri arasında kardeş şehir ilişkileri tesis edilmesine de devam olunmaktadır.

Diğer taraftan, eğitim alanında karşılıklı olarak Hükümetler emrine tahsis edilen bursların yanısıra, Türkiye Bursları kapsamında da çok sayıda Yunanistan uyruklu öğrenciye, ülkemiz üniversitelerinde öğrenim görebilmelerini teminen yükseköğrenim bursu tahsis edilmesi uygulaması sürdürülmektedir.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

1.1.2018 Yılbaşı
6.1.2018 HZ. İsa'nın Vaftizi Yortusu(Dini Gün)
19.2.2018 Temiz Pazartesi(Dini Gün)
25.3.2018 Ulusal Bağımsızlık Günü(Milli Gün)
6.4.2018 Büyük Cuma(Dini Gün)
8.4.2018 Paskalya
9.4.2018 Paskalya'nın İkinci Günü
1.5.2018 İşçi Bayramı
28.5.2018 Paskalyanın 50. Günü
15.8.2018 Meryem Ana Günü(Dini Gün)
28.10.2018 II. Dünya Savaşı Ulusal Yıldönümü
25.12.2018 26.12.2018 NOEL