Yeni̇ Koronavi̇rüsle Mücadele Kapsaminda Yunani̇stan’da Alinan İlave Tedbi̇rler

Atina Büyükelçiliği 09.04.2020

DUYURU

YENİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA YUNANİSTAN’DA ALINAN İLAVE TEDBİRLER

9 Nisan 2020

Değerli Vatandaşlarımız,

1. Yeni Koronavirüs (COVID-19), Yunanistan’da hemen hemen ülkenin genelini etkilemekle birlikte, ağırlıklı olarak Atina ve çevresinin bulunduğu Attica bölgesinde ve Yunanistan’ın kuzeyindeki yerleşim yerlerinde yoğunluk kazanmış durumdadır.

Yunan makamları, COVID-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin bir süre daha sıkı bir şekilde uygulanmasının önemine işaret etmektedir.Özellikle, yaklaşan Paskalya döneminde önlemlerin denetiminin daha sıkı bir şekilde yapılacağı ve ilave düzenlemelerin de hayata geçirileceği açıklanmıştır.

Bu çerçevede, ülke içinde kamu alanlarda kalabalığın engellenmesi, sosyal temasın sınırlandırılması ve salgının ülke içinde yayılmasının engellenmesine yönelik olarak;

-Yunanistan genelinde, 23 Mart 2020 tarihinden bu yana uygulamada olan zorunlu haller dışındaki tüm dolaşımın yasaklanması yönündeki düzenlemenin, 27 Nisan 2020 tarihine sürdürülmesi planlanmaktadır. Gelişmelerin seyrine göre, uygulamanın süresinin uzatılması sözkonusu olabilecektir.

Sözkonusu yasağın istisnalarını, işe gitme, hastane/eczane/doktor ziyareti, sayıları kısıtlanmış olan bazı işlemleri yapmak üzere bankaya gitme, yaşlıları ziyaret, yiyecek alışverişi, boşanmış eşlerin çocuklarını görmeleri, kanunlarla belirlenen çerçevede icra edilecek cenaze ve nikah gibi merasimlere iştirak ile – mekan, zaman ve sayı sınırlandırmasına tabi olmakla birlikte - bireysel spor ve evcil hayvan gezdirme oluşturmaktadır.

Bu istisnai gerekçelerle evden çıkacak kişilerin, “https://forma.gov.gr” adresinden (İngilizce sürümün adresi: https://forma.gov.gr/en/) temin edecekleri bir form doldurmaları veya cep telefonundan 13033 numaralı ücretsiz hatta mesaj (isim, adres ve dışarı çıkış nedenini belirten) göndermeleri gerekmektedir.

İ̇stisnai hallerde sokağa çıkanların beraberlerinde, kimlik veya pasaportlarını bulundurmaları, iş amacıyla sokağa çıktığını belirtenlerin ise, çalıştıkları kurum tarafından düzenlenmiş bir belgeyi yanlarında taşımaları gerekmektedir. Yanında belge olmayanlar veya dışarda olmalarını gerekçelendiremeyenler, tespit edilmeleri halinde, 150 Avro para cezasına çarptırılmaktadır.

-Paskalya döneminde şehirlerden kırsal alanlara geçişlerin ve adalara seyahatlerin engellenmesine dönük önlemlerin sıkı bir şekilde gözetileceği açıklanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, şehir çıkışlarında, otobanlarda, havalimanlarında, limanlarda ve feribot kalkış noktalarında artırılmış polis denetimi öngörülmektedir. Haklı bir seyahat gerekçesine sahip olmayanların,tespit edilmeleri halinde 300 Euro para cezasına çarptırılacakları, geri döndürülecekleri ve karayolundan seyahat edenlerin araçlarının plakalarının belirli bir süreliğine söküleceği açıklanmıştır.

- COVID-19 salgını nedeniyle zaten bir süredir kullanımı azalmış durumda olan ülke içindeki uçak, tren, metro ve otobüs seferleri ile şehir içi toplu ulaşım araçlarının seferleri de seyrekleştirilmiş ve gerek özel, gerek ticari araçların maksimum yolcu kapasitelerine kısıtlamalar getirilmiştir (örneğin, istisnai haller dışında, trafikte otomobil içinde bulunabileceklerin sayısı iki kişiyle sınırlandırılmıştır.)

- Süpermarket, eczane ve benzeri acil ihtiyaçlara yönelik olanlar dışındaki dükkan ve işletmelerin kapalı tutulması yönündeki uygulamanın 11 Nisan 2020’ye kadar sürdürülmesi planlanmaktadır. Sözkonusu uygulamanın süresinin uzatılması imkan dahilindedir. Sözkonusu yasağa uymayan işletmeler hakkında para cezası da dahil olmak üzere cezai işlem yapılmaktadır.


- Yunanistan içinde bazı bölgelerde karantina ve/veya belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması sürdürülmektedir. Yer yer çeşitli kamu alanlarına (yürüyüş yerleri, park ve korular vb.) girişler de kısıtlanmaktadır.

- Yunanistan genelindeki tüm müze ve kültür yerlerinin kapalı tutulması yönündeki uygulama uyarınca, Selanik’teki Atatürk Evi de ziyarete kapalı tutulmaya devam edilmektedir.

Yukarıda maruz durum ışığında, vatandaşlarımızın ilgili ulusal ve yerel makamlar tarafından yapılan - güncellemeler dahil - duyuru, açıklama ve uyarıları takip ve riayet etmeleri önem taşımaktadır.

2. Ülke içinde uygulanan birinci maddede özetlenen tedbirlerin yanısıra;

- Yunanistan, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya ve ülkemizle uçuşları geçici olarak askıya alınmış durumdadır.

- Yunanistan, AB ve Schengen ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan dahil Schengen bölgesinde ikamet sahibi olan üçüncü ülke vatandaşları haricindeki şahısların ülkeye girişlerine izin vermemektedir.

AB ve Schengen ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan dahil Schengen bölgesinde ikamet sahibi olanların Yunanistan’a girişine izin verilmekle birlikte, bu kişiler, 14 gün boyunca evde zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmaktadır. Kamu sağlığına riskin yüksek olduğunun değerlendirildiği durumlarda, Yunan makamları yurtdışından giriş yapanlar için kendi belirledikleri mekanlarda zorunlu karantina uygulaması da yapmaktadır.

3. COVID-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler neticesinde, ülkemiz ile Yunanistan arasındaki kara, hava ve deniz ulaşımının mevcut durumu şu şekildedir:

- Ülkemiz ile Yunanistan arasında, yolcu taşımacılığı amaçlı uçuşlar durmuş haldedir. Dolayısıyla, Yunanistan üzerinden ülkemize havayoluyla transit geçiş imkanı da bulunmamaktadır.

- Kara hudut kapılarında da yolcu geçişi durmuş olup, Yunan adaları ile ülkemiz arasındaki deniz vasıtalarıyla gerçekleştirilen karşılıklı yolcu seferleri de geçici olarak askıya alınmış haldedir. Yunanistan, özel teknelerin limanlara giriş ve çıkışlarını da yasaklamıştır.

- Türkiye’den mal ve yük taşıyan kamyon ve gemiler ile kargo uçakları, yukarıda bahsekonu kısıtlamaların dışında tutulmuştur.

4. Mevcut gelişmeler nedeniyle çalışma düzen ve saatleri gözden geçirilmiş olan Yunanistan’daki dört Başkonsolosluğumuzun mevcut mesai düzeni ve irtibat bilgileri şu şekildedir:

a. Yunan makamlarının, zorunlu haller dışında tüm dolaşımın yasaklanması uygulaması doğrultusunda, Yunanistan’daki Başkonsolosluklarımız, sadece elzem ve hayati işlemler için şahsi müracaat kabul etmektedir.

Bu çerçevede;

- Yukarıdaki tanımlamaya giren işlem sahiplerinin, Başkonsolosluklarımızı, önceden telefonla arayarak randevu almak suretiyle ve beraberlerinde refakatçi bulundurmadan ziyaret etmeleri,

- Yunan makamlarının kamu sağlığı odaklı telkinleri çerçevesinde, kronik hastalığı olan ve/veya ileri yaştaki müracaat sahipleri ile kendisini rahatsız hisseden veya hastalık belirtisi gösterenlerin, son 14 gün içinde seyahat etmiş olanların veya seyahat etmiş olanlarla aynı evde yaşayanlarınBaşkonsolosluklarımızı ziyaretlerini, salgının bitimine kadar ertelemeleri önemle rica olunur.

b.Başkonsolosluklarımıza ve Büyükelçiliğimize7/24ulaşılabilecek telefon numaraları:


Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 34 66 ; 00 30 2107263000

Atina Pire Başkonsolosluğu: 00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu: 00 30 694 277 93 33

Rodos Başkonsolosluğu: 00 30 694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu: 00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı/ Konsolosluk Çağrı Merkezi: 00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

5. Vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızın sosyal medya hesaplarından yapılan güncel duyurular ile Yunan makamlarının açıklamalarını takip ederek uyarıları dikkate almaları tekraren tavsiye olunur.

6. COVID-19’la mücadele kapsamında Yunanistan ve ülkemizce alınan tedbirlerin sırasıyla aşağıdaki internet adreslerinden takip edilmesi mümkündür:

https://eody.gov.gr/veyahttps://eody.gov.gr/enhttps://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Saygıyla duyurulur.


İlgili Dosyalar

DUYURU 9 NISAN.pdf

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
6.1.2020 HZ. İsa'nın Vaftizi Yortusu(Dini Gün)
2.3.2020 Temiz Pazartesi(Dini Gün)
25.3.2020 Ulusal Bağımsızlık Günü(Milli Gün)
17.4.2020 Büyük Cuma(Dini Gün)
18.4.2020 Paskalya'nın İkinci Günü
19.4.2020 Paskalya
20.4.2020 Easter Monday
1.5.2020 İşçi Bayramı
8.6.2020 Paskalyanın 50. Günü
15.8.2020 Meryem Ana Günü(Dini Gün)
28.10.2020 II. Dünya Savaşı Ulusal Yıldönümü
25.12.2020 26.12.2020 NOEL
26.12.2020 Noel ertesi