Türkiye Cumhuriyeti

Atina Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Osmanlı Devleti’nin Atina’daki Büyükelçiliği 1840 yılında açılmıştır. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle Yunanistan’la diplomatik ilişkilerimiz 1 Temmuz 1917 ve 11 Ocak 1924 arasında askıya alınmıştır.

 

Büyükelçiliğimiz binalarından biri, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1934 yılının Temmuz ayında satın alınmıştır. Sözkonusu bina daha önce Georgios Skouzes, Don Guido Canti Bolognetti (Vukovar Prensi), Georgios Frangopoulos, Athanasios Andritsakis ve Eleftherios Venizelos (Yunanistan’ın eski Başbakanlarından) tarafından konut olarak kullanılmıştır.  

1926 yılında inşa edilmiş olan sözkonusu bina neo-klasik Yunan mimari tarzına sahiptir. Taştan yapılmış olup 3 katlıdır. Atina’nın tarihi merkezinde bulunan bina Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa sadece 100 metre uzaklıktadır.

 

2013 yılının Haziran ayında Büyükelçiliğimize ek bir bina satın alınmıştır. Rigilis, Likiou ve Stisihorou caddelerinin arasında yer alan sözkonusu bina, 609 m2’lik bir arsa üzerine inşa edilmiş olup 1.300 m2’lik alana sahiptir. 1900’lerin başında inşa edilen bina 3 katlıdır ve bir bodrum kata sahiptir.

İlgili Dosyalar :